در پاره ای موارد در آسانسور کششی به دلیل کمبود فضا جهت استقرار قطعات مورد نصب در موتورخانه، کلیه قطعات مورد نظر را به شکل مهندسی شده در جاهای مختلف چاه نصب می نمایند و در اصطلاح به این نوع آسانسورها بدون موتورخانه (MRL) می گویند. موتور آسانسورهای بدون موتورخانه با توجه به محاسبات مهندسی آن در فضای مشخصی از چاه تعبیه می گردد و همین فضا نوع نصب سیم بکسل های انتقال نیرو را تعیین می کند. به همین ترتیب نام گذاری های مختلفی بر این اساس برای این آسانسورها (و عموما آسانسورهای کششی) انجام می گیرد.​​​​​​​

تاریخچه پیدایش آسانسور روم لس MRL​​​​​​​

صنعت آسانسور؛ یک محصول نسبتاً جدید با عنوان آسانسورهای اتاق کم، اتاق (MRL’s) ارائه می‌دهد. کاربرد آن در پروژه های جدید ساختمانی یا نوسازی بزرگ در مقایسه با تجهیزات استاندارد آسانسور یک تصمیم نسبتاً قابل توجه است؛ زیرا در طراحی بالابرهای آسانسور و اتاقهای تجهیزات تأثیرگذار خواهد بود. این مقاله برای توضیح تاریخچه محصول، مزایا و محدودیت های استفاده از آن، نوشته شده است.
می‌توان گفت که آسانسورهای MRL محصولاتی نسبتاً جدید هستند و به تازگی به بازار عرضه شده‌اند،  آسانسورهای روم‌لس MRL، جایگزینی برای آسانسورهای هیدرولیک یا کششی سنتی به حساب می‌آیند. بسیاری از مردم تعجب می‌کنند که چه چیزی این آسانسورها را متفاوت می‌کند. همچنین، آیا آنها برای استفاده گسترده ایمن و موثر هستند؟
انواع آسانسور از نظر تکنولوژی
آسانسورها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:
1-هیدرولیکی
2-کششی
3-MRL
نحوه کار آسانسور روم‌لس MRL چگونه است؟
در آسانسورهای روم لس؛ پمپ، مایعات را از مخزن به داخل سیلندر منتقل می‌کند. با جمع شدن مایعات در سیلندر، پیستون را به سمت بالا هل داده و کابین آسانسور را بلند می‌کتد. وقتی شیر باز می‌شود، تحت فشار قرار می‌گیرد. مایع مسیر کمترین مقاومت را در پیش خواهد گرفت و به مخزن مایع برمی‌گردد. وقتی ماشین به کف صحیح نزدیک می‌شود، سیستم کنترل سیگنالی را به موتور الکتریکی ارسال می‌کند. پمپ را به تدریج خاموش کرده و شیر را ببندید. با پمپ خاموش، دیگر مایعی به داخل سیلندر جریان ندارد، اما سیالی که در سیلندر است، نمی تواند فرار کند (نمی تواند از طریق پمپ به عقب جریان پیدا کنید و شیر هنوز بسته است). پیستون روی مایع قرار می‌گیرد و ماشین در همانجایی که هست می‌ماند.
آسانسور روم‌لس (Room Less) چیست؟​​​​​​​

آسانسور بدون ماشین (MRL) دارای اتاق جداگانه‌ای برای قرار دادن موتور آسانسور نیست. موتور مخصوص طراحی شده مستقیماً در بالابر یا در بالا یا پایین شافت نصب شده است.
از بسیاری جهات، آسانسور MRL مانند آسانسور “معمولی” به نظر می‌رسد. بالابر ممکن است یک ماشین کششی یا هیدرولیکی باشد. ابن آسانسور مانند سایر آسانسورها روی کابلهای سیم فولادی نیز جابجا خواهد شد. با این حال، آسانسورهای MRL با یک موتور آهنربای دائمی (PMM) کار می‌کنند. این نوع جدیدتری از موتور است که امکان حذف اتاق ماشین آلات را فراهم می‌کند.
فناوری MRL با آزادی طراحی بیشتر برای معماران به تکامل خود ادامه می‌دهد و همچنین پس انداز ارزشمندی در ساخت و ساز و هزینه های عملیاتی است. آسانسور MRL از یک نوع نوع کشش بدون دنده استفاده می‌کند که نتیجه آن برتری نسبت به سایر مدل ها است، برای مثال: عملکرد و کیفیت سواری در مقایسه با آسانسورهای هیدرولیک. MRL ها؛ همچنین می‌توانند با سرعت بیشتری کار کنند و درک مشتری از کیفیت بالای محصول را افزایش دهند.​​​​​​​آسانسورهای کمتری در ماشین آلات (که معمولاً به صورت M.R.L. یا MRL کوتاه می‌شوند) نوعی آسانسور کششی یا هیدرولیکی هستند که برای آسانسور به اتاق ماشین نیاز ندارند. آسانسورهای بدون ماشین (MRL) اتاق ماشین اختصاصی (MR) ندارند. دستگاه در فضای سربار روی یک واحد کششی قرار دارد و در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری یا تعمیرات، از بالای کابین آسانسور به آن دسترسی پیدا می‌کند. مکانیزم محرک در گودال واحدهای هیدرولیکی قرار دارد.آسانسور (Machine Room-Less) (MRL) اکنون در دسترس است؛ زیرا فناوری پیشرفته موتور، اندازه موتورهای الکتریکی مورد استفاده با تجهیزات کششی را کاهش داده است. این موتورهای آهنربای دائمی (PMM) که به تازگی طراحی شده‌اند، به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهند تا ماشین ها را در بالای بالابر قرار دهند، بنابراین نیاز به یک اتاق ماشین، معمولاً بالای بالابر، از بین می‌رود. آسانسور کششی معمولی به نسبت گره به طناب ۴۰: ۱ احتیاج دارد. به عبارت دیگر، یک قرقره ۴۰ برابر قطر طناب بالابر. نسبت های کوچکتر مانند ۱۶: ۱ ممکن است با روش های بالا بردن MRL حاصل شود. هنگامی که این نوع نسبت های کوچکتر حاصل می‌شود، از یک طناب بالابر قابل انعطاف بالا برای تهیه نسبت کوچکتر ۱۶: ۱ استفاده می‌شود. شیارها به گونه ای شکل گرفته اند که طناب های بالابر را می‌گیرند.


آسانسور کششی بدون موتورخانه MRL

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش